Серж Лама

Для багатьох «Je suis malade» асоціюється з Ларою Фабіан. Дехто вважає, що це пісня Даліди. Та насправді автором і першим виконавцем легендарного хіта є Серж Лама́.

Майбутній артист народився 11 лютого 1943 в Бордо. Міг загинути ще немовлям, адже ворожа бомба влучила в колиску хлопчика: його врятував батько, який встиг віднести сина в підвал.

З дитинства Серж Лама любив співати та брав уроки музики. Він так і не закінчив школу, яку покинув заради навчання живопису. Згодом пішов на службу в армію та потрапив в Алжир. Одразу після повернення на батьківщину розпочав сценічну кар’єру.

У день свого 21-річчя Сержеві вдалося знайти роботу в кабаре. Там талановитого хлопця помітили та запропонували записати першу платівку (1964), а згодом і другу (1965). Але в серпні 1965 р. юного виконавця спіткало лихо:  автомобіль, за кермом якого перебував менеджер і брат Енріко Масіаса, а в салоні – Серж Лама з нареченою-піаністкою, врізався в дерево. Дівчина загинула на місці, брат Масіаса помер у лікарні. Єдиним, кому вдалося вижити, був Лама. Однак через отримані травми молодий виконавець опинився прикутим до ліжка. Найбільші тогочасні зірки Шарль Азнавур і Серж Ґенсбур, підтримали молодого та нікому не відомого Сержа, а Жорж Брассанс, Марсель Амон, Барбара, Енріко Масіас та ін. навіть дали концерт на його честь в найвідомішому концертному залі Франції.

Завдяки такій допомозі про травмованого Лама не лише не забули, а й всіляко сприяли розвитку його творчості. Зокрема, для виступів на концертах і на телебаченні співака доставляли на ношах. У 1968-му артист, що пережив десятки операцій та довгу реабілітацію, успішно повернувся на велику сцену. У 1971 році Серж Лама представив Францію на пісенному конкурсі Євробачення, де посів 10 місце. Поворотним моментом став 1973 рік, коли вийшла платівка «Je suis malade», що прославила ім’я Сержа Лама на цілий світ.

Співак планує офіційно завершити музичну кар’єру в 2021-му. За 57 років творчої діяльності артист виконав понад 400 пісень, записав 24 студійні альбоми, що розійшлися накладом у 25 мільйонів копій. Окрім цього, Серж Лама грав у кіно, на телебаченні та в театрі. За свої здобутки отримав орден Почесного легіону, орден Мистецтв та літератури, премію Victoire de la musique й інші нагороди.

У Сержа Лама є чимало відомих пісень, але жодна із них не зрівняється за популярністю з «Je suis malade» – піснею, яку, напевно, чув кожен. Сьогодні ми послухаємо її у виконанні автора.