19 грудня 2020 р. минуло 105 років з дня народження Едіт Піаф – найвідомішої у світі французької співачки, чий внесок у розвиток музики ХХ століття є неоціненним.
Едіт Джованна Ґассіон народилася в бідній сім’ї акторки та мандрівного акробата. Коли батько дізнався, що дружина покинула його, він передав доньку на виховання своїй матері, яка керувала домом розпусти. Там виявилося, що маленька Едіт сліпа через кератит, розвиток якого не помітили вчасно. Останньою надією бабусі була проща до могили святої Терези з Лізьє. Молитви були почуті: менш ніж за тиждень шестирічна дівчинка прозріла.
З семирічного віку Едіт почала мандрувати та виступати з батьком. Саме так стало відомо про її неймовірний голос. Згодом вона покинула батька, співала на вулиці та жила дуже бідно. Поворотною стала зустріч з директором кабаре Луї Лепле у 1935 році. Він обрав тендітній виконавиці сценічне ім’я «Піаф», що в перекладі означає «горобець». Робота з Луї принесла юній співачці першу славу.
Після смерті Лепле, Едіт почала співпрацювати з композиторами Раймоном Ассо та Марґеріт Монно, які написали для неї такі відомі пісні як «Hymne à l’amour», «Milord» та ін. Могутній голос полонив публіку – Едіт Піаф стала справжньою зіркою. Вона почала грати в театрі та зніматись в кіно. Найбільший успіх прийшов до артистки після війни. Тоді й була записана добре знана всіма пісня «Non, je ne regrette rien» (1951). У цей період співачка активно гастролювала різними країнами, серед яких і США.
Попри талант і славу Едіт Піаф залишалася Людиною. Вона не забувала піклуватися про тих, хто її оточував: допомагала друзям-євреям переховуватися під час війни, фінансово підтримувала близьких, сприяла просуванню молодих авторів, композиторів і співаків. Завдяки видатній артистці на музичному небосхилі засяяли зірки Іва Монтана і Шарля Азнавура.
З роками популярність Едіт Піаф у Франції та за її межами лише зростала. Але постійний тиск і непросте особисте життя змусили її вживати алкоголь, а ін’єкції морфію після операцій викликали наркотичну залежність. Хвора й виснажена, співачка померла у віці 47 років. Про Едіт Піаф був знятий прекрасний фільм «Життя у рожевому кольорі» (2007), де головну роль виконала Маріон Котійяр. За неї актриса отримала «Оскар». Рекомендуємо переглянути кінокартину, а зараз слухаємо безсмертний хіт легенди французької музики.