Відкриття виставки "Франція поруч".

2 квітня, о 17:30

Львівський історичний музей площа Ринок, 6

Відкриття Французької весни у присутності Повноважного та Надзвичайного Посла Франції в Україні пані Ізабель Дюмон. Відкриття виставки "Франція поруч". З фондів Львівського історичного музею.  Вручення  Орденів.

«Французька Весна» знову приходить в Україну, і в її ритмі протягом квітня житимуть Київ, Бердичів, Дніпро, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Львів, Одеса, Рівне та Харків. Посольство Франції в Україні, Французький інститут в Україні, мережа Альянс франсез в Україні за підтримки Львівської міської ради, Мерії міста Тулуза та чисельних урядових і неурядових інституцій України запрошують вкотре зануритись у розмаїття французького мистецтва, а також оцінити результати франко-українського співробітництва і надихнутися на нові звершення.

Відкриття виставки "Франція поруч". З фондів Львівського історичного музею. Всі охочі побачити, відчути Францію поруч, можуть зануритись в атмосферу “французького” Львова та довідатись, що дружина короля Яна ІІІ Собєського Марія де Ла Гранж д’Аркієн походила з французької дворянської родини,  а до 1936 року у Львові функціонував музей Фредеріка Шопена.  “Gazette de Leopol” виходила друком французькою мовою, а керамічні пам’ятки з фабрики львівського архітектора Івана Левинського були представлені та відзначені срібною медаллю на Всесвітній виставці у Парижі 1900 року.

 Експозиція збудована за хронологічним принципом у вигляді низки тематичних блоків, які демонструють прямі чи опосередковані взаємозв’язки між Францією і Львовом, розкриваючи їх через історичні постаті чи події.

 • Першою відомою згадкою про Львів є повідомлення Галицько-Волинського літопису від 1256 року, більшість істориків засновником міста вважають галицького короля Данила Романовича. Точнішу дату заснування міста та ім’я його засновника називає видатний французький вчений-сходознавець Мішель Лє Кієн. У його праці “Християнський Схід” (1740 р.) зазначено, що місто Львів було засноване князем русичів Левом 1240 року.
 • Відомі французькі картографи Гійом Левассер де Боплан та Жан-Батист Нолен у XVII ст. детально описали українські землі на своїх мапах.
 • З Францією була тісно пов’язана відома шляхетська родина Собєських. Зокрема, дружина короля Яна ІІІ Собєського Марія де Ла Гранж д’Аркієн походила з французької дворянської родини, а її син Якуб був хрещеником короля Франції Людовіка XIV. Впродовж 1640-1709 років родині Собєських у Львові належала будівля на пл. Ринок, 6 (Кам’яниця Корнякта).
 • Королева Франції Марія Лещинська, дружина короля Людовіка XV була донькою короля Речі Посполитої Станіслава Лещинського, уродженця Львова.
 • 1783 року у Франції відбувся перший запуск безпілотної повітряної кулі, здійснений братами Монгольф’є. Захоплення польотами стрімко поширилось Європою. Через дев’ять місяців львівські науковці І. Мартинович та Н. Герман, вдосконаливши тепловий аеростат братів Монгольф’є, підняли повітряну кулю у небо над Львовом.
 • Наполеонівський період на виставці представлений через постать львів’янина, видатного поета-комедіографа Олександра Фредра, який проходив службу в армії Наполеона Бонапарта, та брав участь у поході на Москву 1812 р.
 • Француз за походженням, генерал австрійської армії граф Йоганн Карл фон Фреснел, будучи комендантом львівського гарнізону заснував військову школу плавання на Пелчинському ставі (сучасна вул. Д. Вітовського). В цій школі мали змогу навчатись плаванню і цивільні мешканці міста.
 • Геополітичне та економічне становище Львова зумовлювало підвищений інтерес до міста з боку торгівців, які розглядали Львів як важливий торгівельний форпост між Європою та Азією. Підтвердженням цього є реклама крамнички Йозефа Рейса з переліком різноманітних товарів у тому числі і з Франції.
 • До 1936 року у Львові функціонував музей геніального французького композитора Фредерика Шопена. Частина раритетів цього музею представлена на виставці.
 • Прогресивна молодь Львова подорожуючи Європою, часто відвідувала Париж, де мала можливість знайомитись із сучасними світовими тенденціями у літературі, мистецтві, моді. Серед них видатний поет Корнель Уейський, художники Артур Гроттгер, Кароль Ауер та інші.
 • З 1840 року у Львові виходив друком “Вісник паризьких мод”, кожен номер якого починався інформацією про модні новинки з Парижу. Ілюстрації до нього малював художник Кароль Ауер. Ще одне періодичне видання – “Gazette de Leopol” виходило друком у Львові французькою мовою.
 • Неабиякий резонанс та вплив на театральне мистецтво Львова мав приїзд французької акторки Сари Бернар. У листопаді 1881 року вона виступала на сцені львівського театру графа Скарбка.
 • Виставку завершують керамічні пам’ятки з фабрики львівського архітектора Івана Левинського. Вироби з цієї фабрики були представлені у павільйоні “Галичина” на Всесвітній виставці у Парижі 1900 року та були відзначені срібною медаллю у номінації “Декорування інтер’єрів громадських і житлових споруд”.

Вручення  Орденів. 

Також на відкритті Французької весни Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні, пані Ізабель ДЮМОН вручить 4 ордени:

 • Орден Академічних пальм  п.Н. Демчук , Президенту Альянс Франсез  м.Львова  (з моменту створення Ініціативного комітету Альянс Франсез  у 2002році  до 2017 року)    
 • Орден Мистецтв та літератури  п. В.Кметю, директору  Наукової бібліотеки ЛНУ ім.І.Франка, чинному Президенту Альянс Франсез м.Львова
 • Орден Мистецтв та літератури  п. Роману Чмелику, директоруЛьвівського історичного музею
 • Орден Мистецтв та літератури п. М. Іващишину,  директору   арт-центру «Дзиґа»
Поділитися: